En annorlunda jul…

Dukat för 1:a jullunchen
Dukat för 1:a jullunchen

Så var det över för i år, Julen blev väl inte likadan som tidigare år, när vi alla brukar samlas på julaftonen. I år blev den lite mera utspridd.Vi blev 16 på julafton, 15 på juldagen. 7 på annandagen. Alla tyckte det var en lugn och fridfull jul, med god mat, mycke mat, många fina julklappar. Nästa gäng skulle ha kommit igår, men se det ville sig inte.

Klockan två på natten blev det strömlöst,  kl två på dagen kom den tillbaka. Vad gör man då ?Ingen värme, inget vatten,mörker. Vi fick en vilodag. För att värma oss tog vi bilen,åkte och inhandlade gasol, batterier mm. För det kommer säkert fler strömlösa dagar.

Hoppas dagen idag blir lugn och problemfri.Fick två fina böcker i julklapp som jag tänker läsa och njuta av.Traditionenligt fick jag av Jonnie, årets Nobellprisvinnares bok . Kinesen MO YANs Vitlöksballaderna. Samt av Jessica,Tomas Sjödins lättlästa bok Eftervärme . Hoppas ni alla därute haft en fridsam, fröjdefull jul.

Dagens citat :   All förändring är möjlig .

– 10 gr…                               vi hörs …