
På grund av Kjells diskbråck, har vi hållit oss på tomten hela sommaren.Hans smärtor har gjort att våra dagliga promenader har blivit inställda. Vi har njutit av sommaren här hemma. Tagit tillvara på alla soltimmar som har varit, suttit ute och mått bra i solen. Men så blev Kjell lite bättre ville pröva på att stavgå en dag. Vi gick en 50 meter, kändes bra tyckte han. Nästa dag lite längre, gick också bra. Tredje dagen gick vi 1 km. Efter det ”small det till” ,
Hur dum kan man vara, helt otränad som han va, skulle vi nöjt oss med kortare sträckor. Men som ordspråket säger : Tok gör som tok säger ! Nu får han plågas ett tag igen, hålla sig lugn. Och nån mer stavgång ställer jag inte upp på.
Dagens citat : Att strunta i att lyssna tillvårt inre, Är som att låta bli att gå till tandläkaren när vi får ont i en tand.
+ 22 gr… vi hörs …