Snart dags …

Än dröjer våren...
Än dröjer våren...

Inte ser det mycket ut för världen, men snön är borta, snart kommer värmen och jag kan få sitta under björken vid min speciella plats framför grillen.Där kan jag sitta och meditera och låta tankarna ta mig runt om till de ställen jag tidgare varit på.Få uppleva dem en gång till,Det ger mig kraft och energi, jag mår bra.

Några vårtecken i naturen, mer än att snön håller på att smälta, ser vi nte än. Men sädesärlan och bofinken har kommit. Skatorna har byggt färdigt sitt bo. Vinterfåglarna har dragit sig tillbaka,vi har städat undan fågelborden och alla fröskal. Det blev en annorlunda vår i år kring fågelborden. Tomt och tyst.

Den hårda nordanvinden varje dag, inbjuder heller inte till nått uteliv direkt. Solen värmer och vi sitter fastklistrad mot stuguväggen, för att få lite av av den i alla fall. Men korvgrillningen får vänta ett tag till. Törs inte tända nån brasa än.

Dagens citat :   En förutsättning för personlig utveckling är att vi tillåter oss att ha drömmar.

+ 9 gr …                                                                                             vi hörs …