” Natta i Näsåker”

Gusten- jag och moffa Kjell framför Cheva-56
Gusten- jag och moffa Kjell framför Cheva-56

Natta i Näsåker är ett uttryck som jag har hört ända sedan jag för snart 60 år sedan kom till Holafors. Har inte förstått vad det står för, men i dag fick jag bevis. Vår måg Uffas kom glidande med sin CHEVA-56, en raggarbil säger Barnbarnsbarnet Gusten, som tillsammans med sin mamma Linda och mormor Mona åkte med i bilen. De kom för att bjuda oss på skjuts. Vi vill bjuda er på en ”gofika” i Näsåker säger Linda. Så vi gled iväg in i Näsåker. Målet var Ingelas cafe´.  Stängt pga sjukdom. Tråkigt. Vi åker till Fädbodammen. Stängt över helgen. Då bjuder vi på en glass på Bilisten säger Mona. Glassen var slut. Åhh. Det stora goda  fikat slutar med en glass på Konsum som vi äter bakom skolan. De enda sittplatser vi fann.  Förstår nu uttrycket  NATTA I NÄSÅKER.   Men vädret var fint + 27gr

Vi hörs…

7 reaktioner på ”” Natta i Näsåker””

  1. Det var en rolig natta dag i näsåker men nästa gång vi åk så ha vi me oss eget fika. Mysigt ändå att träffa er.
    Kram

  2. Bodde i Näsåker på 60-talet. ”Natta i Näsåker” var midsommarnattsfirandet ute på udden (nipan) mot Ångermanälven. Dagarna efter kunde man göra sig rik på att plocka pantflaskor som ungdomen kastat ner i nipsluttningarna till glädje för oss barn.

    Ha´de´

  3. Jaa Janne, det var då det. Numera har det blivit ett uttryck. Inte bara för Näsåker. utan för övrigt när det är lugnt och stilla och ingenting händer.
    Trevlig midsommar / Annagreta

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *