
Så var sista julhelgen Trettondan , avklarad. Känns skönt. Fast för oss är alla dagar lika. Vi följer rutinerna, som ibland rubbas , på grund av olika krämpor,som likt objudna gäster tittar in hos oss.
Men utan krämpor hade vi inget samtalsämne. för här händer inte så mycket. Det som jag har haft svårt att acceptera, är att boende här,bekanta , dom vi känner, har slutat sina dagar, inget har vi hört, vi läser dödsannonsen i tidningen. Det gör mig illa berörd.
Som liten. i min lilla by Bysjön . liksom i Holafors , visste vi ju ,kände till om alla. Ställde upp för den som behövde hjälp.
”Kut å si ette hur dä vä a Greta, ta ä hänne vä dä ” kunde mor säga när någon äldre låg sjuk. Skickade en tallrik med mat , eller färdigbredda smörgåsar. Vi barn fick lära oss omtanke. Någonting positivt med trettondan , är att det efter den, blir det ljusare för varje dag som går. Vi har redan kommit till Bondepraktikans beskrivning. ” Dagen blir en slädlängd längre” Det både märks och känns.
Dagens citat : Om du gör som du alltid har gjort , får du samma resultat som du alltid har fått.
- 4 gr … vi hörs …