Hur definerar man vänskap alt. anhörig. Vi har en ensammanstående nära vän sedan flera år tillbaka som ligger på sjukhus. Ringde sjukhuset igår och bad om en hälsning till denne… Är ni anhörig? ….Näe men nära vän… Då kan jag tyvärr inte hjälpa er… Nähä, men varför?.. Du måste vara anhörig för att jag ska få lämna ut uppgifter om patient till er… Aha, men han har inga anhöriga, vi är hans vän… Jag kan inte hjälpa dig… Jag förstår, tack… Men jag förstår ändå inte, klart hon gjorde rätt, men en liten hälsning, bara så att han vet att vi tänker på honom. Besöka patienter får man göra utan att någon ifrågasätter vem man är. Nästa fråga… Men han finns där hos er? .. Kan jag heller inte svara på, du får fråga någon anhörig ?? Tystnadsplikten i all ära, men vem har satt såna omöjliga lagar. I morrn åker vi och hälsar på vår vän. Om vi nu hittar honom.
Ur min diktbok ”Känslor”:
Vänskap
En vän finns där när hjärtat av ångest bankar
utan krav och värderingar, kan få en på andra tankar
En vän finns där med lugna ord
stilla varm ögokontakt, som ger kraft och mod
En vän finns där, när tvivlet,rädslan tagit överhand.
men även när glädjen satt hjärtat i brand.
En vän finns där när lyckan mot mig ler
och av mina ögons stjärneglans
ett hopp om framtidstro, jag även min vän ger.
……………………………….
Dagens ord : Peace / Frid
5gr+ spöregn…………. vi hörs………..
Låter ju helknasigt för att använda ett försiktigt ord!
Jag var tvungen att konsultera en nära anhörig som jobbar som sjuksköterska på SÖS i Stockholm.
Så här är det: Det är bara om patienten eller dess anhöriga begärt det, som sekretess kan anföras från sjukhuspersonalen.
Att inte idas framföra en hälsning till en patient låter omänskligt även om det vore förbjudet. Jag som hade en så positiv bild av de anställda på Sollefteå Sjukhus… Nu fick det nog en rejäl törn!
Lars -Eric jag tror hon hade en”dålig dag”, kanske var hon ny, höll hårt på principerna.Det visar ju också vad stressen kan göra.Överbeläggning och lite personal skapar sådana situationer. Vår vän mår bra, får snart åka hem. Jag tror alla gör sitt bästa..