Sommarfest – Kalas.

Tuva vill också vara med.
Tuva vill också vara med.
Madde 45 år. med nyfikna barn
Madde 45 år. med nyfikna barn

Traditionen lever vidare i vår familj, fast familjemedlemmarna  har blivit flera och är spridda över landet,så försöker vi ändå  träffas. Som igår när vi firade  Madeleines 45 årsdag. På sommaren  blir det för det mesta hos oss i Holafors som blir platsen  för sommarfesten. Det är vi självklart både glad och tacksam över.Så länge vi orkar bo kvar, hänger vi med. Vår familj består nu av 34 pers. 23 kunde komma. Vi fick en härlig dag , med sol och värme, god mat, jordgubbar och glass, kaffe tårta, samt allt annat som hör till.Sju glada barn, två hundar underhöll oss  med glada skratt spring och stoj till sena kvällen. Tänk det var också myggfritt vilket är ovanligt.Kan bara sammanfatta allt med : ”En sån dag”.  Innan vi  mätta nöjda upprymda trötta  men lyckliga skildes åt ,lovade vi varann en likadan dag  igen  nästa sommar.

Dagens citat: Platsen att vara lycklig är här,tiden att vara lycklig är nu, sättet att vara lycklig på är att göra andra lyckliga.

+27 gr …                                       vi hörs …

0 reaktioner på ”Sommarfest – Kalas.”

  1. Ja, vilken dag ! härligt väder, god mat och dryck, vi alla som var med, helt underbart ! Tack mamma och pappa ni är bäst 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *