Fullmåne -mörker- snöslask…

Rosor från Kjell
Rosor från Kjell

Att vädret är föränderligt, har jag fått uppleva nu på tre dar. Som jag berättat,

Min "tidningsväg"
Min "tidningsväg"

 så är jag uppe tidigt på morronen. Klockan fyra för det mesta så sitter jag vid min dator, hämtar tidningen ute vid vägen, kokar och njuter av mitt morronkaffe.

I måndags när jag vaknade badade gården i det finaste månljus, man sällan upplever. Tio minusgrader,stjärnklart, det knastrade under skorna, när jag endast i skor och nattskjorta hämtade tidningen vid vägen. Stod länge ensam under stjärnorna i den vita snön och månljuset, njöt av friden och tystnadenoch nuet.Tacksam över att få vara kvar här hemma ,få uppleva dessa minuter. Efter det var det gott att få komma in i värmen.

Tisdagen bjöd på totalt mörker ute,två plus grader, kände mig omsluten, inbäddad i den kompakta snön.Helt olika gårdagen. Onsdagen strömlöst ,blötsnö,olustigt, men ändå en förtjusning över att värsta kylan lagt sig. Läkar besök ,veckohandel , eftersom vi var fastande och hungriga så fylldes varuvagnen fort. Jag fick tio fina rosor av Kjell. Är bortskämd med att få blommor av honom. Alltid varit så.

Tittade på ”GO`kväll” på Tv.intressant att få lyssna till en kille medParkisson. Fick lite mer förståelse för Kjells symtom av sjukdomen. Senare när vi just somnat kom traktorn och väckte oss,skottade gården, men nu snöar det igen,ett onödigt jobb kan man säga.

Dagens citat : Det är meningslöst att ångra saker som hänt, vi får dem inte ogjorda ändå .

-2 gr…                                              vi hörs …

2 reaktioner på ”Fullmåne -mörker- snöslask…”

  1. Hej och God morgon 😀

    Nu har du än en gång kommit med ett citat som är mycket tänkvärt. Lånar det och placerar det på min FB-sida idag och hoppas du inte misstycker. Anser att det var de sannaste orden idag 😀

    Härligt med en make som ger dig blommor. Tänker alltid på sången om ”inga blommor då jag är död” för det är ju när jag lever som blommorna är till glädje. Allt annat är bara spel för gallerierna

    Ha en bra dag önskar dig Evy

  2. Hej Evy !
    Du får gärna lägga incitatet på Fb. Jag får ofta blommor av Kjell, bara så där ändå.
    I dag har vi sol och några -minusgrader.Nu behöver vi ljuset.
    ha det så gott!
    Annagreta

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *