När jag startade min blogg,var det mest för att jag ville skriva om hur man förändras med åldern. Och visst har jag fått bevis på det. Min kropp men även omgivningen, samhället förändras.Den egna viljan, får sig också en törn. Istället för att lyssna på en äldre ” som varit med”, så blir känslan att det man påpekar har inget värde, bland de yngre. Man kryper ihop kliver åt sidan.
Men jag reser mig igen,den mentala träningen har lärt mig det. Men kroppen, dom förbrukade benen,hade jag inte räknat med. De har spökat länge, hindrat mig. Liksom synen som blivit sämre, jag har blivit skumögd, vilket hör ålderdomen till säger optikern. Jaha, just det. Glömskan,hör den ålderdomen till ?
Men nu ska det bli annorlunda,Olga har fått en kompis, Karl Oskar. Promenaderna jag saknat, ska komma igång igen, tack vare dom. De blir väl inga långa sträckor, men vi kan gå tillsammans Kjell och jag. Vi brukade skoja om det när vi gick med stavar, nästa steg blir väl med rollator. Nu är vi där, och det är vi tacksamma för att dom finns. Sommaren har blivit för mycket stillasittande, vilket märks b.la på vikten och konditionen.
Dagens citat : Kom ihåg att du duger precis som du är.
+ 15 gr… vi hörs …
