

Dagen idag är en händelserik dag. Först av allt så fyller vårt barnbarn Evelina 24 år. Evelina är mor till Hardy som jag har haft en blogg om på den förra mommasbloggen. Evelina och hennes sambo Per är två unga föräldrar,till en underbar kille som oturligt nog föddes med en svår obotlig sjukdom/glutarsyreuri typ.1.Dom gör ett otroligt ansvarsfullt och fint arbete dygnet runt för sin lille son. Du som blir intresserad kan Googla på Historien om Hardy som mamma Evelina skriver. Tyvärr kan vi inte åka dit i dag för himmelens portar har öppnat sig. Yrsnö och blåsväre är inget väder för att ge sig ut med bilen när man är ”kommen till åren”. Nä då är det bättre att se på OS sista tävlingsdagar på TV. Två brons har Sverige ”fått” idag. P.S.Sverige gick till final i hockey.
Någonting annat Sverige fått i dag, är en liten prinsessa. Roligt med lite annat än krig och politik på TV. Tycker vi ska glädjas med den lilla som helt ovetande om sin framtid kommit till världen idag. Om jag än tycker att ,olika falla ödets lotter.
Sist och inte minst har vi fått pannan sotad idag. Kjell med hjälp av Jonnie har fixat det ännu en gång. Nu kör vi tre veckor till.
Dagens citat : Att planera och prioritera hjälper oss att använda vår tid till det vi vill.
-1 gr … vi hörs …