
Den gångna veckan har varit händelserik, ur våra mått mätt. Att vara hundvakt till en pigg liten jycke, som förstår att dom här gamlingarna kan jag nog busa lite med. De hinner inte upp mig, så sakta som dom far fram. Men korv är ett bra lockbete, och innan veckan var slut hade vi kommit överens hur vi skulle umgås. Gårdagen blev annars en plågsam dag för Rocky, inte bara värmen. Om föregående dagar varit lugna, så hände allt spännande igår. Mycke hundar och folk hos grannen, vedkapning, barn som skrattade, sprang och cykla , hästar och ryttare , bilar med motorstopp, allt på byvägen. Att då sitta i långrep var ingen lycka. Till råga på allt avslutades dagen med ett härrans åskväder och spöregn. Att vara kissnödig då var ingen höjdare för dig. Men vilket tomrum du lämnade efter dig, nu är allt som förut, ingen tassar omkring, vill bli klappad och med bedjande ögon ber om korv när kylskåpsdörren öppnas.Hann också med ett Kubb bak innan åskan drog igång.. Kjell och jag har varit på rutinbesök hos doktorn. Vi gör det var tredje månad. Det var väl okey. Och jag rattar på med bilen, till Kjells förskräckelse, Han är åkrädd, förväntar sig att jag ska ha samma körstil som honom. Vi har också haft besök av vårt femte barnbarns barn.
Lilla Lova Lee. Det är många tankar som tränger fram när man ser på den lilla. 80 år har passerat sedan vi kom till världen. Hur kommer världen att se ut för dig lilla vän om 80 år ?
I dag är det Morsdag, hoppas alla mammor får en bra dag.
Dagens citat : Det sägs att ett litet barn skrattar ca. 400 ggr per dag medan en vuxen gör det 15 ggr per dag. Hur många ggr vill du skratta i dag?
+ 10 gr … vi hörs …
