Några dar sen sist …

Visst är det en Julstjärna ?
Visst är det en Julstjärna ?
Bullar som som snart tar slut
Bullar som som snart tar slut
 En konstgjord stjärnhimmel lyser upp i mörkret
En konstgjord stjärnhimmel lyser upp i mörkret

Nu har det gått några dar sedan jag uppdaterade Mommasblogg. Vad har jag gjort ? Haft för mig sedan sist ? Jaa, jag har njutit av tre härliga höstdagar, passat på att vara ute när dimman lättat och solen  värmt gott.   Fikat  ute med alla höstlövens färger som ögonfröjd.

Ordnat med ”stjärnhimlen” så den lyser i kvällsmörkret. För mörkt är det utanför fönstret. eller som Mor sa / Man sint hanna framför yga ”

Jag har bakat bullar : 80 st Rimbobullar + 120 kanelbullar , ingen har väl undgått att det var kanelbullens dag igår.  Vi var till Ramsele en dag, Kjell behövde gå till optikern, Jag passade på att köpa en blomma till köksbordet. En vacker novemberros. Men visst är det en Julstjärna ?

Igår köpte vi den godaste mandelpotatis man kan få, av potatisbilen från Gafsele. Hade stekt fläsk på gammalt vis, åt middag kl  halvsju , Kokt mandelpotatis  mosad i stekflott och knaperstekt fläsk, med hembakt tunnbröds smörgås till ”Dä ä grejer dä” om man är norrlänning.  Nästan en konkurrens till Surströmming.

Dagens citat : Att längta efter mer handlar om utveckling. Om vi redan hade alla saker och all  kunskap som vi skulle vilja ha, vore livet tomt.

+ 5 gr …                                            vi hörs …