
Får ofta frågor som,hur står det till- eller hur har du det ? Svarar för det mesta slentriant , joorå det är som vanligt, den ena dagen är den andra lik. Men riktigt så är det är det ju inte. Dagen blir oftast vad man gör den till.
De senaste dagarna har varit riktigt jobbiga. Min latent liggande sjukdom Fibromyalgi har gjort sig på mint. Det är i år 20 år sedan jag fick lära mig, att med Mental träning bemästra den opålitliga värken.Varför jag inte fixar det fullt ut nu, förstår jag handlar om att hjärnan på en gammal tant är ”trögare”nu än när jag var yngre. Jag kan min avslappning, men att komma djupare och påverka de områden som styr tanken, verkar ha gett upp. Men jag ger inte upp, jobbar vidare med min stela hjärna, känner att jag så småningom ska fixa det.
Vet också att så många inte tror så,menvädret påverkar också hur fibropatienter mår. Det här varannandagsvädret, blött, grått, regnit, råkallt och som idag snö är inget vidare. men skam den som ger sig. Eller också är det som min 86 årige morbror sa när vi träffades sist. Det är gammeldomen som håll på ta oss.
Dagens citat : Tro på din egen förmåga – andra gör det redan.
+- 0 … vi hörs …